Perinnehoitojen neuvottelukunta

Perinnehoitojen neuvottelukunta kartoittaa suomalaiset tieteellisesti tutkitut perinnehoidot ja lähtee nostamaan hoidoissa esille tulleita hyviä hoitokäytäntöjä yleiseen tietoon sekä julkaisee aiheesta kirjan. kalevalainen_kasi_tummanvihrea

Jäsenet

Eeva-Maria Maijala, kansanedustaja, agrologi, varatuomari  (eeva-maria.maijala@eduskunta.fi)

Janne Kaisanlahti, Maijalan avustaja (janne.kaisanlahti@eduskunta.fi)

Ari Jalonen, kansanedustaja, paloesimies (ari.jalonen@eduskunta.fi)

Mervi Kukkonen, Jalosen avustaja (mervi.kukkonen@eduskunta.fi)

Sirkka Adlercreutz, eläkeläinen, toim. yliopiston opetushoitajana lääketiet. tiedekunnassa (sirkka.adlercreutz@gmail.com)

Pentti Tuohimaa, em. prof. Tampereen yliopisto (pentti.tuohimaa@uta.fi)

Osmo Hänninen, em. prof. Itä-Suomen yliopisto (osmo.hanninen@uef.fi)

Sinikka Piippo, FT, professori, osastonhoitaja Kasvimuseo Helsingin yliopisto (sisipiippo@gmail.com)

Riitta Piilo, lääkäri, PLT (riitta.piilo@gmail.com)

Minna Tienhaara, toimittaja YLE (minna.tienhaara@yle.fi)

Katja Rajala, fysioterapeutti, mestari (katjarajala@elisanet.fi)

Kaarlo Erkoma, mestari (kalle.erkoma@gmail.com)

Päiviö Vertanen, puheenjohtaja, Kalevalainen kansanparannus –säätiö (paivio.vertanen@kotinet.com)

Jorma Mäkelä, asiamies, Kalevalainen kansanparannus –säätiö (jorma.makela@ecospec.fi)

Eveliina Rajala, terveystieteiden maisteri, projektisihteeri (eveliina.rajala@uef.fi)

Pekka Puska, professori, kansanedustaja (pekka.puska@eduskunta.fi)

https://www.sttinfo.fi/tiedote/perinnehoitojen-neuvottelukunnan-keskeiset-tavoitteet?publisherId=33158623&releaseId=33158901

 

kalevalainen_featured3